Johhaidii.
Olen pikemalt aega jälginud Instagramis mitmeid nö fitness tsikke - osad bikini fitness ja osad niisama fitness ja osad lihtsalt eat clean, train mean, live lean.
Pm kõigi nende treeningmeetod on see, et on nö jalgade-päevad, käte-õlgade-päevad, selja-päevad ning tehakse ka kardiot, mida nad kutsuvad fasted cardio või ka HIIT. Point on selles, et kardiot tehakse väga kõrge pulsiga ja väga intensiivselt ja suht lühikest aega, ca 30-45 min, väga harva terve tunni. Miks nii? Sest treeningut üle anaeroobse läve kutsutakse rasvapõletustreeninguks ja rasva need tüdrukud (ma poisse ei jälgi, aga nemad ka) tahavad väga põletada. Enamusel fitness tsikkidel on Polari pulsikellad, millest tahakse pilti, et näidata, kui palju treeningu jooksul rasva põletati. Olen näinud ka tsikki, et väga suure uhkusega näitas, et suutis ca 45 minutise kardiotreeningu jooksul 99% püsida tsoonis ehk teha trenni väga kõrge pulsiga ehk üle anaeroobse läve. Aga miks nii lühikesed trennid? Sest kardio on nõme; proovi ise 2-3 tundi üle anaeroobse läve olla; pikemat trenni pole rasvapõletuseks vaja.
Ja ülalkirjeldatud treeningu tulemusel (ma praegu nende toitumisest ei kirjuta, see eraldi pikem teema) need tüdrukud ongi korralike kõhulihastega (4pack vähemalt) ja ümarate pepudega ja lihaseliste kätega. Nad näevad välja nagu väga heas füüsilises vormis inimesed.
Aga kas nad ka tegelikult on väga heas füüsilises vormis? Hea füüsiline vorm minu jaoks on see, et inimene on tugev ja vastupidav ja ka teatud määral kiire. Samas teeb jõutrenn inimest aeglasemaks ja kuna ta on aeglasem, siis kulub tal teatud vahemaa läbimisele rohkem aega ja seetõttu peab ta olema veelgi vastupidavam kui inimene, kes on kiirem ja läbib vahemaa lühema ajaga.
Fasted cardio ei tee midagi inimese põhivastupidavuse parandamiseks, mida arendatakse treeninguga aeroobsel lävel. Nii võib juhtuda, et 4packi ja pringi pepuga daam hakkab trepist ülesse minnes hingeldama tunduvalt varem ja suuremal määral ja jõuab ka üles hiljem kui daam, kes peale vaadates ei tundu üldse "tugev" (pole silmatorkavaid lihaseid), aga samas teeb ta pikki korraliku tempoga jalutuskäike, (ratta)matku ja jõuab seetõttu trepist üles võimalik, et üldse hingeldamata.
Ma tegelikult tahaks väga, et mõni fitness tsikk tuleks mõnda rattamaratoni sõitma. Oleks väga põnev näha, kui hästi tal läheks. Aga Eestis vist neid fitness tsikke just jalaga segada ei ole. Üks naiskulturist on teinud 10 km jooksus päris kiireid aegu, aga ta on erinevatel jooksudistantsidel ka nooruses Eesti meister olnud. Aga kui joosta 10 km ajaga ca 45 min on see üks paras fasted cardio ja seda fitness tsikid on ju harjunud tegema.
Igaks juhuks mainin ka selle ära, et ma ei arva, et see, mida kirjeldatud fitness tsikid teevad, on vale ja nii ei tohi teha. Kui eesmärgiks on intensiivne rasvapõletus ja väliselt hea füüsiline vorm ning äkki ka fitness võistlused, siis on fasted cardio asja ette. Aga kui eesmärgiks on olla lihtsalt heas vormis vastupidav inimene, siis pigem tee pikki madalama intensiivsusega trenne.
Ja kardio ei ole nõme!
Üks korralik fitness tsikk peab ikka ära mainima, et cardio sucks, aga seda peab tegema ja ära kannatama. Kuidas saab üks matk looduses olla kannatamine? Kuidas saab rattasõit looduses olla nõme? Ma usun, et suht igaühe jaoks oleks nüri nühkida kardioseadmeid kuskil kinnises ruumis tundide kaupa. Võib-olla siis ka selle pärast püütakse kiiresti kardioga ühele poole saada. Aga 2-3 tundi looduses koos kambaga või ka üksi kõndida või rattaga sõita on ju puhas lõbu!
No comments:
Post a Comment